Jakie zastosowanie i jakie zalety ma klejenie na gorąco klejem termotopliwym?

W domu każdego majsterkowicza nie powinno zabraknąć podstawowych narzędzi, a jednym z nich jest pistolet do klejenia na gorąco, który wykorzystuje klej termotopliwy i przydaje się do łączenia ze sobą rozmaitych powierzchni i naprawiania zepsutych sprzętów. Ta metoda wykorzystywana jest nie tylko przez miłośników domowych napraw, ale chwalą ją sobie także różnego rodzaju artyści, na przykład ci zajmujący się rękodziełem, które wymaga ciągłego klejenia niewielkich elementów.

Kiedy przydaje się klejenie na gorąco

Do klejenia na gorąco potrzebne jest elektronarzędzie w kształcie pistoletu, którego główną część stanowi grzałka, która nagrzewając się do 200 stopni Celsjusza, roztapia umieszczony wewnątrz klej termotopliwy w kształcie sztyftu. Lepka, gorąca masa wypływa z dyszy po naciśnięciu spustu pistoletu i szybko zastyga tworząc silne i trwałe spojenie. Klejenie na gorąco przydaje się do łączenia takich materiałów jak drewno, tektura, metal czy ceramika. Ta metoda przydaje się przy fugowaniu, tworzeniu stroików świątecznych czy naprawie różnego rodzaju zepsutych czy stłuczonych przedmiotów. Scalenie zniszczonej zabawki lub sprzętu elektromechanicznego nie będzie większym problemem wraz z zastosowaniem pistoletu do klejenia na gorąco.

Zalety klejów termotopliwych

Klejenie na gorąco może pochwalić się szeregiem zalet, najważniejsze z nich to: 

  • Klej termotopliwy jest wielofunkcyjny. Nie ma potrzeby kupowania osobnych klejów do każdego typu materiałów, ponieważ dzięki niemu z łatwością uda się się połączyć ze sobą drewno, ceramikę, papier czy metal.
  • Tego rodzaju klejenie jest bardzo trwałe, co jest efektem wysokiej temperatury masy wypuszczanej z pistoletu.
  • Dzięki dyszy o dużym stopniu funkcjonalności bez problemu można skleić elementy znajdujące się w trudno dostępnych miejscach.
  • Szybkość i precyzja – ten rodzaj kleju bardzo sprawnie stygnie oraz daje możliwość klejenia nawet drobnych części przedmiotów.
  • Czyste ręce – dzięki wykorzystaniu pistoletu nie brudzi się rąk podczas klejenia.

 

Korzystając z klejenia na gorąco, trzeba pamiętać o trzymaniu się podstawowych zasad BHP, aby nie oparzyć się i nie skleić sobie palców. Podczas używania pistoletu do klejenia na gorąco powinno mieć się na sobie rękawice robocze.

Jakie zastosowanie i jakie zalety ma klejenie na gorąco klejem termotopliwym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *